поставка-охладител за лаптоп

Все пак за да влезем във форума ползваме такива неща. Общи приказки за хардуер, софтуер, периферия, мултимедия и други такива играчки.

Назад към Компютри, телефони, навигации и други джаджи

поставка-охладител за лаптоп

Мнениеот pepy1 » Сря Авг 21, 2013 8:54 pm

здравейте ,
нуждая се от съвет ,каква поставка-охладител за лаптоп да си взема?
видях 2 модификации на тези джаджи
1. с отвори само на 1 или 2 вентилатора
2. пак с 1 или 2 вентилатора,но там горната част е цялата на дупки/като мрежа на високоговорител/
от една страна по добре да е с отвор само при вентилатора,така ще концентрира въздушната струя на определено място,а от друга страна не е ли по добре да се охлажда цялата долна част на компа? компа е 15,6 инча
кой е по добрия вариант?какво ще ме посъветвате?
парите са като времето-никога не стигат

pepy1

Град: София
Кара: Пежо 306 комби 1,9 ТД 90 коня-ама през 1998 г

Re: поставка-охладител за лаптоп

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Сря Авг 21, 2013 9:16 pm

Аз лично ще те посъветвам вместо да си даваш парите за подложка да си пратиш лаптопа на профилактика. Като под профилактика имам предвид почистване на вентилатора + решетката и замерване на температурата по време на работа. Ако показателите са високи след почистването значи имаш проблем с охладителната система на компа.
Лаптопите са съобразени да се самоохлаждат или затоплят в температурен диапазон от +40 до + 10 градуса. Извън тези параметри машината може да не работи качествено.

А що се отнася до подложката (какъвто е въпроса всъщност): Охлаждаща подложка с голяма перка върти на ниски обороти, а охлаждаща подложка с малък вентилатор работи на по-високи обороти, т.е. ефекта е еднакъв. Каквото и да си вземеш ще останеш еднакво доволен, но ако имаш проблем с машината никоя от тях няма да ти помогне.
Надявам се да съм ти била полезна.
Можеш да пуснеш снимки на изборите си, за да ти кажа кое е по-добро като марка. :)
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

Град: Зарата
Кара: Peugeot
My status

Мнениеот Mathias » Сря Авг 21, 2013 9:17 pm

Принципно при лаптопите, охлаждането е направено така, че да се справя почти на ръба (с някои изключения) и всеки един фактор, който влошава охлаждането може да доведе до проблеми. Посавянето на лаптоп на чаршаф, покривка или одеяло е много лошо за него - тук на помощ идват поставките, тъй като не винаги можем да осигурим добра основа за машината :)
За поставките-охладител обаче, има много "ЗА" и "ПРОТИВ". Много може да се изпише и да се спори, но целта е да ти помогнем!
Първо, трябва да видиш къде са отворите, от които твоят лаптоп дърпа въздух - може да са отдолу, отстрани или под клавиатурата. Трябва да видиш и от къде издухва топлият въздух. След като направиш това, трябва да имаш предвид, че подложката-охладител ще има ефект само, ако нейният вентилатор подава въздушен поток към отвора през който лаптопа дърпа, иначе все едно си поставил върху дъска. Има обаче момент, при който с такава подложка дори можеш да влошиш положението, тъй като има случаи, в които въздушния поток на подложката пречи на потока на лаптопа.
Относно това, което си питал
pepy1 написа:....а от друга страна не е ли по добре да се охлажда цялата долна част на компа? ...
има логика, но ефекта от охладените пластмаси ще е пренебрежимо малък, спрямо ефекта от допълнително вкарване на свеж хладен въздух към потока на лаптопа. :)
И да, пропуснах - както горе е казала кака
Engineered to be еnjoyed написа:Аз лично ще те посъветвам вместо да си даваш парите за подложка да си пратиш лаптопа на профилактика. Като под профилактика имам предвид почистване на вентилатора + решетката и замерване на температурата по време на работа. Ако показателите са високи след почистването значи имаш проблем с охладителната система на компа........
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот pepy1 » Чет Авг 22, 2013 10:39 pm

накарахте ме да се замисля,то чистенето е едно на ръка ,ама тогава за чий ги продават всичките тия вентилаторни подложки -от 20 до 90 лв?

pepy1

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Пет Авг 23, 2013 9:45 am

Защото има такава ниша на пазара, защото хората се лъжат поради незнанието си, защото в големите вериги заблуждават клиентите си поради своето собствено незнание, защото след това остават доволни тъй като са заблудени, че това нещо помага. :)
А си мислят, че помага защото подложката надига лаптопа и вентилатора засмуква по-голямо количество въздух, така колкото и да е затлачен вътре има по-голям поток на хладен въздух.
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот decho_70 » Пет Авг 23, 2013 12:28 pm

А пък ако има някакъв дерт както беше на моя лаптоп каквато и подложка да му сложиш и колкото и да го надигаш той пак ще си изключва.
Да пишеш на български с латиница е все едно да пишеш с лайна на стената - чете се, но не е красиво.
Аватар

decho_70

Град: Чирпан
Кара: Пежо 406 2,0 бензин 2001 г.
Hyundai Accent 1,3
My status

Мнениеот pepy1 » Нед Авг 25, 2013 4:18 pm

разчетох се тук -там ,оказа се че няма смисъл да се взима подложка за по-малко от 50-60 лв ,общо взето тези допълнителни охладители ги ползват предимно геймъри с лаптопи ,които дават по 100 и... за такова нещо - не ме учудва сумата която дават защото лаптопите им са за по 2000 че и повече,аз толкова пари няма да дам ,затова минавам на план Б почистване от прах вътре за подобряване на охлаждането

pepy1

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Нед Авг 25, 2013 7:05 pm

:z-smilie05: :eusa: :eusa: :eusa:
И да кажеш какво е положението след това и какво са открили вътре.
На скоро отварях за почистване едно Дел-че, милото вътре беше като Берлинската стена на решетките.
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот Mathias » Нед Авг 25, 2013 9:21 pm

Определено добро решение!
Аз съм вадил...наричам си го аз....."мишина" (който е виждал мише гнездо знае) от между вентилатора и радиатора не на един лаптоп :z-smilie05: Та на такава машина, ако ще с компресора да охлаждаш, няма как да се охлади! Профилактика му е майката и то от човек, който знае какво прави :)
Аватар

Mathias

Град: Козлодуй
Кара: 607 DW12TED4
ex 406 D8 DW10ATED
My status
    Гараж

Мнениеот GLeZoRanA » Сря Авг 28, 2013 4:57 pm

Тъй като и аз мислех да се насоча към такава подложка тъй като моя комп прегрява ама ме накарахте да размисля... та в София някъде знаете ли някой който работи кадърно ?
I`m shy at first , but once I`m comfortable with you , get ready for some crazy shit...
Аватар

GLeZoRanA
Диване777

Кара: BMW 318i

Мнениеот Dr_zax » Сря Авг 28, 2013 5:46 pm

Аз пък съм с такава подложка вече година и половина и компа си работи супер . Разбира се ежегодно получава необходимата профилактика . Наложисе да стигна до момента с подложката , по съвет на техника от гаранционният сервиз, защото ми се прецака целият охлаждащ модул . От гогава проблеми никакви . Единствено трябва да си наглася подложката на отворите на компа за да има ефект все пак ;)

Dr_zax

Град: Пловдив
Кара: 307

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Сря Авг 28, 2013 8:09 pm

Ами ако си оправиш охлаждащия модул няма да имаш нужда от подложката, Любе. ;)
Вили, бих те насочила към лицензирания ти сервиз. Независимо дали е в гаранция или не.
Иначе за София не ги знам сервизите. :)
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот Dr_zax » Сря Авг 28, 2013 8:21 pm

Гале те си го смениха охлаждащият модул , гаранционно . И след това ме посъветваха да му сложа такова чудо . Като го носих да го чистят преди няколко месеца каза че почти е нямало какво да чисти . Тъй като излезна вече от гаранция машината следващата профилактика ще я прави мой приятел който работи в HP и поддържа сумати компове . Та ще чуя и неговото мнение . Иначе той за охладителите е 50/50 .

Dr_zax

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Сря Авг 28, 2013 8:27 pm

:D Сега разбирам защо са те посъветвали да си купиш подложка. За да не им се налага да ти сменят охладителя гаранционно. :X
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот Dr_zax » Сря Авг 28, 2013 8:32 pm

Вероятно . Той тотално беше отишъл .Първо само ручеше лекично после виеше като луда перката и накрая просто спря . Добре че си бях свалил един еверест та успях да му хвана температурите и предотварих прегряването на компа :)

Dr_zax

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Сря Авг 28, 2013 8:42 pm

Е те не са направени да се дадат от веднъж. Обикновено влиза в режим в който постоянно почва да изключва когато е в критики. Та ако има съвестен стопанин ще се усети, че нещо не е наред. Това разбира се е крайна фаза на проблема.
А на теб са ти сменяли перка, а не охладителен модул, поне по това което ми обясняваш. Охладителния модул е медна тръба която минава над чиповете и стига до вентилатора. Когато той се скапи нещата загрубяват рязко. Струва в порядъка на 80лв., но сравнително трудно се намира.
Ето това примерно е моя.
Само регистрираните потребители имат право да разглеждат линкове и снимки.
Най-често той се прецаква поради тежки условия на труд, като в края където е решетката се натрупа прах, косми (който има домашни любимци) и други неща засмукани от перката.
Абе лекция мога да изнеса по темата, ама не мисля, че ще ви е чак толкова интересно. :)
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот Dr_zax » Сря Авг 28, 2013 8:51 pm

Баш тва смениха . Той направо си си влизаше в критиките . Докато го пусна да си видя мейла и форума и той се рестартира сам . А и отделно беше и много затлачен с разни косми от една покривка

Dr_zax

Мнениеот Engineered to be еnjoyed » Сря Авг 28, 2013 8:56 pm

Ето за това говорим. Техниката ни служи така както се грижим за нея. :)
Аватар

Engineered to be еnjoyed
Кака на форума

My status

Мнениеот Dr_zax » Сря Авг 28, 2013 9:13 pm

Вече грижата за него е подобрена и се чисти редовно и е поставен върху твърна повърхност без покривки под него ;)

Dr_zax

Мнениеот baba » Пет Окт 04, 2013 6:29 pm

Аз твърдо ще си взема такава подложка.Тая джаджа,дето ми се е разлепила /чипа на видео-картата или там каквото е/ се е отлепила именно от прегряване.Вентилатора ми е кофти,но е 50 кинта.Лицензиран сервиз на Леново има някъде си,но съм сигурна,че ще ми мотаят компа поне 10 дни минимум.Компа ми се пълни с боклуци редовно поради наличието на котка в нас.
Като стане компа,отивам и си купувам една джаджа и гутоо. :P
"Даже да сгрешиш,щом се промениш-стават чудеса!" - Красавицата и звяра
Аватар

baba
Баба на форума

Град: Люлин.
Кара: я сама и си и е много добре!
My status

Следваща

Назад към Компютри, телефони, навигации и други джаджи